Chefquet-arrest: kunt u Belgische belasting terugvragen?
Ontvangt u als Nederlandse ondernemer inkomsten uit België, bijvoorbeeld uit werk, een pensioen of Belgisch vastgoed? Dan is een recente uitspraak van het Europees Hof van Justitie mogelijk interessant voor u. Het zogenoemde Chefquet-arrest bepaalt dat de aanvullende belasting die België oplegt aan niet-inwoners in strijd is met het Europees recht. Daardoor kunt u deze belasting in veel gevallen terugvragen
Waar gaat het Chefquet-arrest over?
Niet-inwoners die belasting betalen in België vallen onder de Belgische Belasting Niet-Inwoners (BNI). Dat geldt bijvoorbeeld voor werknemers, gepensioneerden en mensen met huurinkomsten uit Belgisch vastgoed.
Net als Belgische inwoners betalen zij inkomstenbelasting volgens de reguliere belastingtarieven. Daarbovenop geldt echter nog een aanvullende belasting.
Voor Belgische inwoners is dit een gemeentebelasting, waarvan het percentage per gemeente verschilt, variërend van 0% tot 9%. Niet-inwoners betalen daarentegen een vaste federale toeslag van 7%.
Juist dat verschil stond centraal in het Chefquet-arrest.
Waarom is deze aanvullende belasting in strijd met het Europees recht?
Volgens het Europees Hof van Justitie kan de Belgische regeling ertoe leiden dat niet-inwoners zwaarder worden belast dan Belgische inwoners. Dat belemmert het vrije verkeer binnen de Europese Unie en is daarom in strijd met het Europees recht.
Daarbij is het volgens het hof niet nodig dat niet-inwoners altijd meer belasting betalen. Het feit dat dit in bepaalde situaties kan gebeuren, is al voldoende om de regeling in strijd met het Europese recht te verklaren.
Kunt u de belasting terugvragen?
Heeft u de aanvullende belasting de afgelopen jaren betaald? Dan kunt u deze mogelijk terugvragen.
Dat kan op twee manieren:
- Bezwaar indienen. Is uw Belgische aanslag nog geen jaar oud? Dan kunt u bezwaar maken tegen de aanslag.
- Verzoek om ambtshalve ontheffing. Is de bezwaartermijn verstreken? Dan kunt u in veel gevallen alsnog een verzoek indienen. Omdat een uitspraak van het Europees Hof als een nieuw juridisch feit geldt, kan dat onder voorwaarden nog tot vijf jaar na 1 januari van het betreffende aanslagjaar.
Welke route voor u van toepassing is, hangt af van uw persoonlijke situatie.
Geldt dit alleen voor werknemers?
Nee. Hoewel de uitspraak betrekking heeft op het vrije verkeer van werknemers, kan zij ook gevolgen hebben voor andere niet-inwoners die in België belasting betalen.
Denk bijvoorbeeld aan ondernemers met een Belgische vestiging of personen die Belgisch vastgoed bezitten. Ook voor hen kan het mogelijk zijn om de aanvullende belasting terug te vragen.
Wat kunt u nu verwachten?
De Belgische fiscus heeft nog niet bekendgemaakt hoe zij met deze uitspraak zal omgaan. Daarom is nog onduidelijk hoe snel teruggaafverzoeken worden afgehandeld en of procedures nodig zijn.
Wel biedt het arrest een sterke juridische basis voor belastingplichtigen die de aanvullende belasting willen terugvragen.
Wat betekent dit voor u?
Ontvangt u als Nederlandse ondernemer belastbare inkomsten uit België? Dan is het verstandig om na te gaan of u de aanvullende belasting heeft betaald en of u in aanmerking komt voor een teruggaaf.
Afhankelijk van het aanslagjaar en uw persoonlijke situatie kan het mogelijk zijn om de betaalde belasting geheel terug te vorderen.
Meer weten?
Wilt u weten wat deze ontwikkeling betekent voor uw onderneming of heeft u andere vragen over ondernemen in België? Onze adviseurs helpen u graag bij uw grensoverschrijdende vraagstukken. Wij denken graag met u mee.