Verkoop van een paard aan een EU-koper? Dit betekent het voor de btw
Verkoopt u een paard of een deel daarvan aan een koper uit een ander EU-land? Dan is het belangrijk om vooraf stil te staan bij de btw-gevolgen. De eigendomsoverdracht, de beschikkingsmacht en het vervoer van het paard kunnen namelijk bepalen welk btw-tarief van toepassing is. Waar moet u rekening mee houden?
In de hippische sector komt het regelmatig voor dat een paard gedeeltelijk wordt verkocht aan een buitenlandse investeerder. Bijvoorbeeld wanneer een koper uit een andere EU-lidstaat 50% van een paard koopt, terwijl het paard in Nederland blijft voor training of wedstrijden.
Gedeeltelijke verkoop is meestal een levering
Bij de verkoop van (een deel van) een paard is voor de btw vaak sprake van een levering van een goed. Dat geldt ook wanneer slechts een deel van het eigendom wordt overgedragen.
Daarbij is vooral van belang of de koper daadwerkelijk een deel van de beschikkingsmacht over het paard krijgt. Met andere woorden: krijgt de koper ook zeggenschap over het paard? Is dat het geval, dan wordt de gedeeltelijke verkoop in de meeste gevallen aangemerkt als een levering van een goed.
Alleen wanneer de koper geen invloed heeft op bijvoorbeeld het gebruik, de training of het management van het paard, kan sprake zijn van een dienst. In dat geval kunnen andere btw-regels gelden.
Vervoer bepaalt het btw-tarief
Verkoopt u (een deel van) het paard aan een ondernemer in een andere EU-lidstaat? Dan is niet alleen de eigendomsoverdracht van belang, maar ook het vervoer van het paard.
Het btw-nultarief voor een intracommunautaire levering mag namelijk alleen worden toegepast wanneer het paard daadwerkelijk naar een andere EU-lidstaat wordt vervoerd.
Blijft het paard in Nederland, bijvoorbeeld omdat het hier wordt getraind of uitgebracht op wedstrijden, dan kan het nultarief doorgaans niet worden toegepast.
Let op: de bewijslast ligt bij de verkoper
Past u het btw-nultarief toe? Dan moet u kunnen aantonen dat aan alle voorwaarden is voldaan. De bewijslast ligt daarbij bij u als verkoper.
Leg de afspraken en het vervoer daarom goed vast.
Laat uw btw-positie vooraf beoordelen
Bij de (gedeeltelijke) verkoop van een paard aan een buitenlandse koper kunnen de btw-gevolgen aanzienlijk zijn. Daarbij spelen onder meer de eigendomsoverdracht, de beschikkingsmacht en het vervoer van het paard een belangrijke rol.
Breng daarom vooraf de btw-gevolgen van de verkoop in kaart. Zo voorkomt u verrassingen achteraf.
Meer weten?
Wilt u weten wat dit concreet voor uw bedrijf betekent? Neem dan contact op met een van onze agro-adviseurs. Wij denken graag met u mee.